”Regeringen måste främja fjärrvärmen”

Foto: Öresundskraft
Foto: Öresundskraft

Sverige måste främja fjärrvärmen och följa EU:s Energieffektiviseringsdirektiv. Det ger större underlag för miljövänlig biokraftproduktion. Det anser Svenska Bioenergiföreningen, Svebio, i ett remissvar över Energimyndighetens kraftvärmerapport.

– Det finns flera regelverk som idag går i motsatt riktning och måste rättas till. De nu gällande nybyggnadsreglerna gynnar otillbörligt värmepumpar framför fjärrvärme och biobränslen. Fastighetsföretagens egenproducerade vindkraft är skattebefriad vilket ger en osund konkurrens med fjärrvärmen och kraftvärmen. De här regelverken måste ändras, annars bryter vi mot EU:s direktiv, säger Gustav Melin, vd i Svebio.

Svebio utvecklar sina argument för mer fjärrvärme och kraftvärme i ett remissvar över en rapport från Energimyndigheten om ”Potentialen för högeffektiv kraftvärme”. Rapporten handlar om hur Sverige ska tillämpa den artikel i Energieffektiviseringsdirektivet som föreskriver att EU:s medlemsländer ska ”främja att bostadsområden ansluts till det lokala nätet för fjärrvärme och fjärrkyla” och gynna kraftvärmeproduktion, både i fjärrvärmen och i industrin. Fjärrvärmenäten ska också användas för att ta vara på spillvärme.

Svebio menar att en väl utbyggd fjärrvärme är basen för biokraften, som är Sveriges tredje viktigaste elproduktionsform efter vattenkraft och kärnkraft. Biokraft har många fördelar. Den produceras till stor del under vinterhalvåret, då elförbrukningen är som störst. Den sker nära de stora förbrukarna, stora tätorter och industrier, vilket ger små överföringsförluster och begränsad utbyggnad av elnät. Svebio pekar på att genom att bränslet är lagrad solenergi i form av biomassa har biokraften stor flexibilitet.