ABB tar hem peruansk kraftorder

Foto: ABB
Foto: ABB

ABB har tagit hem en order värd 47 miljoner dollar från Consorcio Transmantaro (CTM), ett peruanskt energibolag, avseende leverans av kraftprodukter som ska stärka kapaciteten och tillförlitligheten i elförsörjningssystemet i södra Peru.

ABB ska konstruera, leverera, installera och driftsätta fyra seriekompensatorer och en SVC-enhet (statisk Var-kompensering) för att stabilisera kraftflödet och öka kapaciteten i befintliga 220 kV kraftledningar. Projektet väntas vara slutfört 2011.

SVC och seriekompensering används för att reglera och stabilisera kraftflöden i syfte att stärka kapaciteten och tillförlitligheten i elnät.
– Den här lösningen är konstruerad för att stärka eltillförseln genom det befintliga nätet utan att bygga nya ledningar. Den kommer att förbättra nätstabiliteten och bidra till att tillgodose det ökande behovet av el i regionen, säger Peter Leupp, chef för ABBs division Power Systems i ett pressmeddelande.

Tekniken utvecklas och levereras av FACTS-enheten i Västerås och i åtagandet ingår högspänningsprodukter från ABB i Ludvika.