Metso levererar panna till Torsvik

Kraftvärmeverket Torsvik. Foto: Anders Arvidsson
Kraftvärmeverket Torsvik. Foto: Anders Arvidsson

Metso kommer att leverera en ny biobränslepanna till kraftvärmeverket Torsvik, beläget strax söder om Jönköping i Sverige. Jönköping Energi bygger ut sitt kraftvärmeverk och den nya enheten kommer att fungera som sekundär basenhet för att tillgodose fjärrvärmebehovet och öka elproduktionen i Jönköpings kommun.

Expansionen och moderniseringen av Jönköping Energis kraftvärmeverk är en viktig investering för kommunen, eftersom de befintliga pannorna och relaterade systemen behöver bytas ut och de nya systemen kommer att göra det möjligt att ersätta användningen av raffinerade biobränslen med primära biomassabränslen. Den nya pannan med bubblande fluidiserad bädd (BFB) kommer huvudsakligen att använda träflis som bränsle.

– Det här är ett viktigt kontrakt för det fortsatta expansionsprojektet och även det största. Vi ser fram emot att samarbeta med Metso i detta viktiga projekt, säger Håkan Stigmarker, vd för Jönköping Energi.

Den nya pannans kapacitet blir 100 MW. Verket i Torsvik kommer att använda cirka 550 000 kubikmeter skogsbränsle varje år. Det kommer årligen att producera ungefär 340 GWh fjärrvärme. Elproduktionen blir 130 GWh/år.

Det utökade kraftvärmeverket kommer att tas i drift under hösten 2014.