Fortum investerar 164 miljoner i Värtan

Foto: Holger Ellgaard
Foto: Holger Ellgaard

Fortum fortsätter utfasningen av fossila bränslen i sin värmeverksamhet. Nu investeras 164 miljoner kronor i ny lossnings- och lagringsutrustning för fasta, förädlade biobränslen i Energihamnen invid Värtaverket. Utrustningen möjliggör en ytterligare ökad biobränsleinblandning i kraftvärmeverket.

Investeringen är en viktig del Fortums plan för att bli klimatneutralt. Planen sträcker sig fram till år 2020 och omfattar investeringar på totalt 15 miljarder kronor i Stockholmsregionen. Under 2011 har lyckade tester med ökad inblandning av framförallt olivkärnor genomförts. Nu säkerställs fortsatt högre inblandning genom att hanteringen av mer biobränslen säkras.

– Det kommer att hända mycket vid Värtaverket de närmaste åren. Vid sidan om detta projekt så pågår förprojekteringen av ett helt nytt bioeldat kraftvärmeverk som ska stå klart under 2015. Det här är investeringar som ska säkerställa att Stockholms fjärrvärme även i framtiden ska vara konkurrenskraftig jämfört med exempelvis bergvärme både när det gäller pris och miljö, säger Fortum Värmes vd Anders Egelrud.

Från och med hösten 2013 kommer den ökade inblandningen av olivkärnor att ge ytterligare 80 MW förnybar kraftvärme som genererar drygt 200 GWh värme och drygt 100 GWh el per år. Redan i dag sker produktionen till 80 procent med återvunna och förnybara bränslen.