Infratek tar hem kontrakt med Vattenfall

Foto: Infratek
Foto: Infratek

Infratek har tilldelats ett kontrakt med Vattenfall Eldistribution AB gällande drift, underhåll och beredskap på region- och distributionsnätet i Bergslagen. För Infratek är kontraktet strategiskt viktigt för bolagets fortsatta expansion på den svenska eldistributionsmarknaden.

Kontraktet med Vattenfall löper från 1 maj 2012 och fram till 31 december 2014, med ytterligare option på ett år. Kontraktet har ett uppskattat årligt värde på 60 miljoner kronor.

- Kontraktet har stor strategisk betydelse för oss och innebär tillgång till en ny del av den stora eldistributionsmarknaden i Sverige. Detta är det första av tio områden som Vattenfall kommer att konkurrensutsätta framöver, säger Lars Bangen, vd för Lokal Infrastruktur inom Infratek.

Infratek upplever att de industriella tillpassningar man gjort på den svenska marknaden ger goda tillväxtmöjligheter för bolaget som totalentreprenör. Region- och distributionsnätet i Sverige har tre ledande nätägare, Eon, Fortum och Vattenfall. Eon och Fortum har redan konkurrensutsatt sina områden inom drift, underhåll och beredskap. Nu följer statligt ägda Vattenfall efter. 

- Vi är väldigt nöjda med att vinna anbudsprocessen. Vattenfall är en spännande kund som vi är glada att få jobba tätare med under kommande år, säger Lars Bangen.