Fennovoima bygger kärnkraftverk i Pyhäjoki

Bild: Fennovoima
Bild: Fennovoima

Fennovoima har meddelat att det nya kärnkraftverket kommer att byggas i Pyhäjoki, enligt YLE. Beslutet offentliggjordes vid en presskonferens på Nationalmuseet i Helsingfors, rapporterar TT.

Valet stod mellan Simo, 5 mil från Haparanda, och Pyhäjoki, 16 mil från Skellefteå.

En av anledningarna till att det blev Pyhäjoki är att risken för jordskalv anses vara mindre, enligt bolaget.

Fennovoima kommer att i år eller nästa år utse en entreprenör för bygget. Först efter detta så skickar bolaget in en bygglovsansökan till regeringen, som senare också ska godkänna ett tillstånd för att ta kärnkraftverket i bruk. Målet är en byggstart under 2015.

I juli 2010 sade den finska riksdagen ja till bygget av två kärnkraftverk, med byggstart 2014 och leveransstart 2020. Nu har dock tidtabellen har försenats med minst ett år.

Riksdagen beslöt även vid samma tillfälle att säga ja till ett slutförvar för använt kärnbränsle i bergrum.

Besluten fattades med bred majoritet, 120 röster mot 72 för den ena reaktorn och 121 mot 71 för den andra. Men frågan splittrade partierna och omfattande miljöprotester skedde i samband med omröstningen.

Dåvarande statsministern Mari Kiviniemi sade i samband med omröstningen att den utbyggda kärnkraften förbättrar Finlands konkurrenskraft och minskar utsläppen av växthusgaser. Förutom det planerade bygget i Pyhäjoki innebar beslutet en utbyggnad av det befintliga kärnkraftverket i Euraåminne i sydvästra Finland söder om Björneborg. Även slutförvaringsanläggningen hamnar i Euraåminne.