Säkerheten vid europeiska kärnkraftverk på prov

En av de förbättringar som föreslås i EU-kommissionens rapport är reservkontrollrum, vilket fortfarande saknas vid 24 europeiska reaktorer. Foto: EU
En av de förbättringar som föreslås i EU-kommissionens rapport är reservkontrollrum, vilket fortfarande saknas vid 24 europeiska reaktorer. Foto: EU

Resultaten av EU-kommissionens stresstester av europeiska kärnkraftverk, som offentliggjordes i oktober 2012, visar på en generellt sett hög säkerhetsstandard, men pekar samtidigt på att förbättringar behövs vid nästan samtliga kraftverk.

För tillfället finns det totalt 132 kärnkraftsreaktorer i drift i EU, fördelade på 58 kärnkraftverk i 14 länder. Säkerhetsstatistiken för de europeiska reaktorerna är på det hela taget mycket god och även om enstaka incidenter inträffat har inga allvarliga olyckor någonsin skett.

För att bibehålla denna goda statistik krävs emellertid kontinuerliga förbättringar av säkerheten. Detta blev ännu tydligare efter kärnkraftsolyckan i Fukushima i Japan i mars 2011, som visade att kärnkraftverk även måste skyddas mot händelser som bedöms som högst osannolika. Det är därför viktigt att kärnkraften i EU och på andra håll i världen tar lärdom av Fukushimaolyckan för att ytterligare minska risken för framtida olyckor.

Europeiska rådet beslutade redan samma månad som olyckan i Japan att säkerheten vid alla europeiska kärnkraftverk skulle granskas och under 2011 och 2012 kunde omfattande stresstester genomföras tack vare ett nära samarbete mellan kärnkraftverkens ägare, nationella tillsynsmyndigheter för kärnkraft och EU-kommissionen.

I en rapport som presenterades den 4 oktober 2012 lade EU-kommissionen fram sina slutsatser och rekommendationer baserade på dessa stresstester.   

Utan motstycke

EU:s granskning av europeisk kärnkraft saknar motstycke vad gäller både omfattning och samarbete och förutom de EU-länder som har kärnkraftverk i drift medverkade även Litauen, vars två reaktorer håller på att tas ur bruk, och de angränsande länderna Schweiz och Ukraina. Dessutom granskades ytterligare 11 reaktorer som inte längre är i drift. Totalt deltog 165 reaktorer i testerna.

Huvudsyftet med stresstesterna var att utvärdera kärnkraftverkens säkerhet vid extrema naturkatastrofer och deras förmåga att hantera allvarliga olyckor.

- Stresstesterna har avslöjat vad vi är bra på och var vi behöver göra förbättringar. Testerna var seriösa och de var lyckade. Generellt sett är situationen tillfredställande men det finns inget utrymme för självbelåtenhet. Alla involverade myndigheter måste arbeta för att se till att högsta möjliga säkerhetsstandard tillämpas i varje enskilt kärnkraftverk i Europa. För medborgarnas säkerhet, säger energikommissionären Günther Oettinger.

Rum för förbättring

Stresstesterna pekade enligt rapporten ut flera områden där inte alla reaktorer levde upp till internationella säkerhetsstandarder.

När det gäller jordbävnings- och översvämningsrisk var det av de 145 reaktorerna i EU-länder 54 reaktorer som inte tillämpade de senaste standarderna för riskbedömning gällande jordbävningar och 62 reaktorer som inte tillämpade de senaste standarderna för riskbedömning gällande översvämningar. I båda fallen bör riskbedömningarna baseras på en tidsram på 10 000 år istället för de kortare tidsramar som ibland används.

Vid varje kärnkraftverk bör det finnas seismiska instrument som kan varna för eventuella jordbävningar. Dessa instrument saknades eller behövde förbättras vid 121 reaktorer.

Filtrerade ventilationssystem, som gör att trycket i reaktorn kan sänkas på ett säkert sätt vid en olycka, var ännu inte installerade i 32 reaktorer.

Utrustning för bekämpning av svåra olyckor ska förvaras på platser där den är skyddad vid allmän förödelse och där den är lätt åtkomlig. Detta var inte fallet för 81 av reaktorerna.

Det bör också finnas ett reservkontrollrum, för den händelse att det ordinarie kontrollrummet blir oåtkomligt på grund av en olycka, vilket ännu inte finns vid 24 reaktorer.

40 reaktorer saknar dessutom passiva åtgärder för att förhindra gasexplosioner vid en allvarlig olycka.

De möjligheter till förbättring som identifierats vid stresstesterna har emellertid lett till konkreta resultat och de åtgärder som rekommenderas i rapporten håller redan på att införas eller planeras i samtliga medverkande länder.