Aktieägarna i Nord Stream AG har bett bolaget att genomföra en förstudie av möjliga alternativ för att ytterligare öka transportkapaciteten för naturgas från Ryssland till EU genom Östersjön. Under de kommande åtta månaderna ska Nord Stream göra en bedömning utifrån olika kriterier, inklusive tekniska lösningar, sträckningsalternativ, miljöpåverkan och finansiering av potentiellt upp till två ytterligare rörledningar.
Förstudien är avsedd att ge aktieägarna underlag för att utvärdera möjliga lösningar som kan möta EU:s behov av en ökad import av naturgas de kommande årtiondena samt att säkra gasleveranser enligt befintliga avtal.
Studien bygger vidare på färdigställandet av Nord Streams båda rörledningar och ska utvärdera möjligheterna till ytterligare infrastruktur med en driftstid på minst 50 år.
Det finns två skäl till att överväga ytterligare infrastruktur för gastransport: diversifiering av transportvägar är viktigt för en stärkt försörjningstrygghet. Dessutom kommer EU:s behov av gasimport att fortsätta att öka på lång sikt, dels på grund av de ekonomiska och miljömässiga fördelarna med naturgas, dels på grund av att EU:s inhemska produktion i Nordsjön minskar.
Den första av Nord Streams två parallella rörledningar togs i drift i november 2011. Varje ledning är cirka 1 220 kilometer lång och har en transportkapacitet av 27,5 miljarder kbm per år. Ledning 2 har redan lagts ut och genomgår nu förberedelser för drift. När den tas i bruk mot slutet av 2012, får de båda ledningarna tillsammans en kapacitet på 55 miljarder kbm per år.