”Regeringens ambition ger inte högre klimatmål”

Gustav Melin, vd i Svebio. Foto: Svebio
Gustav Melin, vd i Svebio. Foto: Svebio

Regeringen säger att EU bör sätta högre klimatmål. Men enligt Svebio så blir det i praktiken samma åtgärder i Europa som EU-kommissionen redan föreslagit. Utsläppen av klimatgaser blir exakt desamma i EU och andelen förnybar energi är identisk med kommissionens förslag.

Svebio anser att det inte bidrar till en seriös diskussion när regeringen säljer in detta som ett krav på högre klimatambitioner i EU. 

– EU-kommissionen har föreslagit att utsläppen av klimatgaser i EU ska sänkas med 40 procent 2030 jämfört med 1990. EU har redan kommit halvvägs till det målet, och har uppställt ett ambitiöst mål att reducera utsläppen med 80 – 90 procent 2050. För att nå det målet måste man 2030 ha kommit längre på väg. Svebios förslag är att minska utsläppen med 50 procent till 2030, säger Gustav Melin, vd i Svebio, i en kommentar till den debattartikel som undertecknats av miljöminister Lena Ek och energiminister Anna-Karin Hatt.

Svebio anser, till skillnad från regeringen, att reduktionen ska ske inom EU, och inte ske genom att betala för åtgärder i andra länder. Man menar att de europeiska länderna ska ge stöd till förnybar energi i utvecklingsländerna, men att det bör vara en del av biståndspolitiken. Dock ser Svebio ett behov av en snabb omställning i Europa, som ger utveckling av teknik och marknader.

– Regeringen accepterar EU-kommissionens försiktiga förslag om att öka andelen förnybar energi till 27 procent 2030. Det målet innebär en sänkt ökningstakt jämfört med utvecklingen under de senaste åren. Sverige har visat att det är möjligt att snabbt öka andelen förnybar energi. Sverige bör kraftfullt agera för att hela EU följer det svenska exemplet och formulerar ett högre mål för förnybart 2030. Enligt Svebio bör man sikta på 40 procent istället för blygsamma 27 procent, säger Gustav Melin.