Cowi projekterar åt Alingsås Energi

Foto: Alingsås Energi
Foto: Alingsås Energi

Under närmaste åren så räknar Alingsås Energi med att behovet av fjärrvärme ökar. Då man vill täcka ett framtida värmebehov på ett miljövänligare sätt så planerar bolaget nu att bygga ut Sävelundsveket med ytterligare en biobränsleeldad panna. Alingsås Energi har valt Cowi för att projektera pannbyggnaden för det nya värmeverket.

I Cowis uppdrag ingår byggkonstruktion, mark, geoteknik, el, VVS, brand, projekteringsledning, byggledning, Bas P (byggarbetsmiljösamordnare för projektering och planering) samt kontrollansvar.

– Det är mycket roligt att vi har vunnit ännu ett fjärrvärmeprojekt och att det dessutom ligger i Västsverige där vi har genomfört ett flertal genom åren, säger Jan Karlsson, ansvarig för området Kraftvärme på Cowi.

Montage av panna planeras ske under vår/sommar 2017 och driftsättning och provdrift under sommar/höst 2017.

Sävelundsverket omfattar i dagsläget två fastbränslepannor på 7 megawatt respektive 14 megawatt, en olje/biooljepanna på 12 megawatt och en deponigaspanna på 0,5 megawatt. Den nya fastbrännslepannan beräknas ha en panneffekt på cirka 14 megawatt och en rökgaskondensor på omkring 3 megawatt. Bränslet kommer även fortsättningsvis vara fasta biobränslen främst skogsflis och rena träbränslen från sågverk och skogsindustri.