Varning om att stänga fler reaktorer

Torbjörn Wahlborg, chef för Vattenfall Generation och ansvarig för bolagets kärnkraftverk. Foto: Elisabeth Redlig
Torbjörn Wahlborg, chef för Vattenfall Generation och ansvarig för bolagets kärnkraftverk. Foto: Elisabeth Redlig

Det har redan fattats beslut om att fyra kärnkraftsreaktorer i Sverige ska stängas i förtid. Nu varnar den statliga kraftkoncernen Vattenfall för att ytterligare reaktorer kan komma att stängas tidigare än planerat, skriver Dagens Industri.

-Den nuvarande situationen är ohållbar i längden, säger Torbjörn Wahlborg, chef för Vattenfall Generation och ansvarig för bolagets kärnkraftverk, till tidningen.

Han säger att ingen reaktor är lönsam längre och pekar på de låga elpriserna och effektskatten.

Wahlborg säger även att det system för oberoende härdkylning som träder i kraft 2020 kräver stora investeringar som det måste beslutas om under året.

Energiminister Ibrahim Baylan (S) säger till tidningen att läget är allvarligt och att han har en tät dialog med Vattenfall och de andra stora elproducenterna.

(TT)