Nyligen samlades Svensk Vattenkraftförening för årsmöte i Vrigstad i Småland. Föreningen valde ny styrelse, diskuterade kommande lagförslag från regeringen och det alternativa förslag som några av de största intresseorganisationerna tagit fram.
Vidare fick medlemmarna information av SMHI om vad klimatförändringarna kan betyda för vattenflödena framöver. Svensk Vattenkraftförening är positiva till att elhandlare och en del myndigheter börjar, enligt dem, förstå den småskaliga vattenkraftens bidrag till effekttillgången och nätstabilitet.
Den nya styrelsen:
Ordförande Thomas Sandberg, Uppsala och Alsterbro
Vice ordförande Mats Haglund, Tidaholm
Sekreterare Rune Hallgren, Valdemarsvik
Ledamot Christer Abrahamsson, Sävsjö
Ledamot Viktor Falkenström, Karlstad
Ledamot Peter Jerneld, Motala
Ledamot Walter Johansson, Bjursås
Ledamot Magnus Jonsson, Kalmar
Ledamot Ulf Levein, Säffle
Ledamot Filip Storm, Tingsryd
Ledamot Göran Widing, Älmhult
- Vi förväntar oss mer av regeringen sedan den lyckades med energiöverenskommelsen. Framtiden för den småskaliga vattenkraften borde vara ljus med tanke på innehållet i överenskommelsen, men verkligheten är raka motsatsen. Nu är det dags att ändra på det. Och det är politisk vilja och politiska beslut som styr, inget annat, säger ordförande Thomas Sandberg i en kommentar till uttalandet.