Jämfört med 2015 var utsläppen 2016 oförändrade, enligt siffror från det internationella energiorganet (IEA), skriver Los Energy.
Trots en ökad global ekonomisk tillväxt.
Först på listan hamnar USA, som har en energiproduktion motsvarande 1992 utsläppsnivå. En utebliven utsläppsökning ska bero på övergången till en mer förnybar energiproduktion samt naturgas globalt.
Franska presidentkandidater vill införa ett prisgolv på koldioxid, skriver Los. De konservativas kandidat, François Fillon, vill införa 30 euro/ton som minimipris, medan den oberoende motkandidaten Emmanuel Macron talar om ett minimipris på 100 euro/ton till år 2030.
Los menar att ett prisgolv på koldioxidutsläpp skulle göra den franska kolkraften olönsam och kan därför få konsekvenser för elexporten mot Tyskland. Och om Tysklands elflöde påverkas, påverkas även elflödet mellan Europa och Norden.