Eon lägger ner projekt i Umeälven

Bålforsens kraftverk. Foto: Eon
Bålforsens kraftverk. Foto: Eon

Eon lägger ner det planerade effektiviseringsprojektet i Umeälven som omfattar Bålforsen, Betsele och Hällforsens vattenkraftverk. Orsaken är att de förändringar av elcertifikatssystemet som aviserats av Energimyndigheten gör projektet olönsamt. Ansökan som lämnats in till Miljödomstolen för åtgärderna i Bålforsens kraftverk kommer att dras tillbaka.

- Detta är ett tråkigt besked att komma med. Projektet hade många positiva förtecken; en effektivare användning av vattnet i älven skulle gett mer förnybar energi och mer reglerbar effekt, säger Jonas Andrén, informationschef på Eon Vattenkraft i ett pressmeddelande. Leverantörer och lokala entreprenörer såg också stora möjligheter med projektet och det är naturligtvis tråkigt att göra dem besvikna.

Kommunledningen i Lycksele har informerats om att projektet läggs ner.

Upprustningarna av de befintliga aggregaten i Betsele, genomförs 2011, och Hällforsen, genomförs 2012, påverkas inte. Denna investering uppgår till cirka 120 mkr.