SKF har tilldelats ett kontrakt från Guohua Energy Investment, ett större kinesiskt energiföretag. SKF kommer att leverera 180 SKF WindCon-system för övervakning av befintliga vindturbiner för att förbättra driftsäkerhetsunderhåll.
Guohua Investment förbereder också för en ny vindpark i Beijing och SKF har levererat 58 SKF WindCon-system till SEC, en stor kinesisk tillverkare som ska leverera vindturbinerna.
SKF WindCon ska möjliggöra underhållsbeslut som är baserade på turbinernas faktiska tillstånd så att nödvändig inspektion och reparationsarbete kan utföras under planerade turbinstopp.
– Vi är mycket nöjda över att underteckna detta kontrakt med Guohua Investment eftersom vindindustrin är en viktig marknad för oss och ett växande segment i Kina. Under åren har SKF utvecklat väldefinierade diagnostiska processer för fjärrövervakning för många industrier, till exempel vindenergi, vilket gör det möjligt för våra kunder att sänka sina driftkostnader, säger Vartan Vartanian, chef för SKF Service Division i ett pressmeddelande.