Dorotea och Gotland toppar vindkraftligan

Foto: O2 Vindkraft
Foto: O2 Vindkraft

Dorotea toppar vindkraftligan för kommuner, följd av Vansbro och Tanum. På länsnivå ligger Gotland i topp, följt av Jämtland och Dalarna. Det framgår av beräkningar från vindkraftbolaget O2, som utgår från installerad vindkraft per kommuninvånare. Under 2009 installerades 198 nya vindkraftverk i Sverige. Totalt fanns det 1 359 vindkraftverk i Sverige och den installerade effekten var 1 448 MW.

 – Sverige har bland de bästa vindförhållandena i världen, vindkraftens kostnader har sjunkit och utbyggnaden har äntligen tagit fart, säger Johan Ihrfelt, vd på vindkraftbolaget O2 i ett pressmeddelande.

Av samtliga 290 kommuner i Sverige har nu 140 kommuner vindkraftverk (som är anslutna till elcertifikatsystemet), medan 150 kommuner inte har någon vindkraft alls. De tio kommuner i landet som har mest vindkraft per invånare är Dorotea, Vansbro, Tanum, Mellerud, Krokom, Malå, Ödeshög, Borgholm, Vara och Övertorneå.

Regeringens planeringsram innebär att vindkraften ska tiodubblas fram till 2020.
– Lokal acceptans är en viktig framgångsfaktor för vindkraften. Ett sätt att öka acceptansen och delaktigheten är att kommunerna själva äger vindkraftverk, eller att hushållen köper in sig genom andelar. Det tjänar vi alla på, säger Johan Ihrfelt.

Elproduktionen från vindkraft i Sverige uppgick under 2009 till 2,5 TWh, en ökning med nästan 26 procent jämfört med 2008. Vindkraftens andel av den svenska elproduktionen var cirka 2 procent. Riksdagens planeringsmål om 30 TWh vindkraft år 2020 motsvarar cirka 20 procent av Sveriges elanvändning.