För att säkra kundernas ställning på el- och fjärrvärmemarknaderna genomför Energimarknadsinspektionen under hösten 2012 en kontroll av elnätsföretag, elhandlare och fjärrvärmeföretag.
EI kommer kontrollera avtalen mellan elhandelsbolaget och konsumenten. Att det följer de regler som finns för hur ett avtal ska vara utformat så att elhandelsbolaget på ett korrekt sätt ger information om konsumentens rättigheter samt att elhandelsbolaget har en korrekt klagomålshantering.
EI ska kontrollera att fjärrvärmeföretagen hanterar innehållet i avtalen på korrekt sätt så att fjärrvärmeföretaget följer reglerna om kundens rätt till förhandling vid till exempel prishöjningar och att fjärrvärmeföretaget ser till att inte leveransen av fjärrvärmen stängas av i strid mot lagen.
EI kommer också att kontrollera att det fungerar att byta elleverantör, samt att mätning och rapportering av överförd el sker på ett korrekt sätt.
Sammanlagt finns cirka 120 elhandlare och 220 antal fjärrvärmeföretag i Sverige. Energimarknadsinspektionen gör kontroller utifrån ett urval av elnäts-, elhandels- och fjärrvärmeföretag. Beroende på vilka felaktigheter man upptäcker kan EI komma att komplettera med ytterligare granskning av företagen.