Minskat behov av biobränsle

Foto: Markku Björkman
Foto: Markku Björkman

Det råder för närvarande överskott av biobränsle på den svenska marknaden. Den milda vintern och ökad förbränning av avfall är några av de faktorer som gör att Sveaskog nu sänker prislistorna gentemot skogsägarna på biobränsle inför eldningssäsongen år 2012-2013.

– Vi märker ett minskat behov från våra kunder. Det innebär att vi kommer att producera mindre från egna skogar och även köpa mindre biobränsle från enskilda skogsägare. Vi fokuserar produktionen till objekt där vi med nuvarande marknadssituation kan behålla skogsbränslets lönsamhet och konkurrensförmåga, säger Håkan Broman, försäljningschef Sveaskog i Mellansverige.

Sveaskog sänker prislistorna gentemot skogsägare för biobränslesortimenten energived samt grenar och toppar från och med 1 juli. Ett antal samverkande faktorer påverkar marknadsläget för biobränsle. Dels har den milda vintern lett till minskad förbrukning och höjda lager, dels har många energiföretag ökat andelen importerade avfallsbaserade bränslen. På marknaden finns också stora volymer biprodukter från träindustrin som konkurrerar med skogsbränslen.

– Sveaskog tror på biobränsle som sortiment på sikt. Det finns en stor potential i Sverige när industrin vill ställa om från fossila bränslen till förnybar energi. Därför är det viktigt att skogsbruket fortsätter satsningen på att kostnadseffektivt producera och transportera biobränsle från skogen, säger Håkan Broman.