Måndagen den 28 mars besöker UD och diplomater från 29 ambassader företagen i klustret vid Domsjö utvecklingsområde. Besökarna kommer att få se hur företagen i området samverkar för att tillsammans få ut mer av det trä som skogarna i länet ger.
Området ett exempel på hur mindre aktörer kan samarbeta för att få ökad effektivitet i utveckling och produktion samt genomslag för sina produkter. Dessutom är det en möjlighet för Sekab att sprida kunskap om sin demoanläggning för andra generationens biodrivmedel baserade på cellulosaetanol.
Det är diplomater från 29 ambassader från hela världen som besöker företagsklustret vid Domsjö utvecklingsområde. Deltagarna kommer att få en inblick i hur de olika aktörerna samarbetar och hur de tillsammans maximerar nyttan av det trä som kommer från skogarna i regionen. Studiebesöket genomförs inom ramen för UD:s årliga studieresa för utländska beskickningschefer till ett utvalt län för att ge diplomaterna en möjlighet att lära känna det Sverige som finns bortom huvudstaden.
Sekab anser att studiebesöket är en utmärkt möjlighet att sätta svensk bioetanol på kartan. Under den delen av besöket som sker hos Sekab kommer delegaterna få se hur hållbar miljövänlig etanol framställs, grön kemi samt att besöka bolagets demoanläggning för produktion av andra generationens cellulosaetanol, en produkt som man nu är färdig att kommersialisera.
Klustret Framtidens Bioraffinaderi är ett initiativ mellan företag, samhällsfunktioner och universitet i Örnsköldsviks- och Umeåregionen. Tillsammans driver Sekab och de andra ingående aktörerna processer och projekt där målet är att med skog och energigrödor som råvara möta dagens energi och klimatutmaningar.