Oljepriserna fortsätter att klättra

Foto: Gazprom
Foto: Gazprom

Oljepriserna har fortsatt att klättra uppåt under måndagens handel, efter att ha stigit rejält under förra veckan i spåren av oljekartellen Opecs avtalsbesked om att begränsa produktionen till 32,5-33,0 miljoner fat per dag.

Marknaden har utvärderat avtalet och åsikterna har varit väldigt blandade om vad det egentligen kommer att innebära, då flera länder fortfarande kämpar för att återställa produktion som förlorats tidigare. Samtidigt var förväntningarna lågt ställda på mötet, då inte många räknat med att kartellen skulle komma fram till någonting.

De spekulativa placerarna ökade sina långa positioner i råoljan WTI, under veckan fram till den 27 september, med 8,1 procent. De blankade oljepositionerna föll, efter att ha stigit i den snabbaste takten på över ett år under föregående vecka.

"Opec har förändrats sedan förra cykeln. De har precis tagit sig igenom den värsta nedgången i oljans historik. Jag är mer positiv till priserna än vad jag var tidigare, och jag var positiv innan", kommenterade Eric Nuttall, förvaltare vid Sprott Asset Management, enligt Bloomberg.

Det har samtidigt kommit rapporter om att såväl Opec som Ryssland ökat sin råoljeproduktion under september.

Opec-ländernas produktion av olja steg med 70.000 fat per dag till 33,60 miljoner fat per dag i september jämfört med månaden innan, enligt Reuters undersökning som baseras på skeppningsstatistik, information från källor vid oljebolag, från Opec samt från konsulter inom oljesektorn.

Irak uppges ha ökat exporten från den norra delen av landet och Libyen öppnade en del av sina större oljeterminaler.

Det fanns ännu inga tecken på ökat utbud från Nigeria, där attacker på oljefaciliteter sänkt produktionen. Utbudet från landet bör dock kunna stiga i oktober om man lyckas med uppstartandet av Qua Iboe och Forcados, uppgav Reuters.

Enligt Bloombergs enkät låg Opecs produktion på 33,69 miljoner fat om dagen i september, där Saudiarabiens produktion steg till en ny toppnivå.

Ökningen av produktionen kan öka marknadens skepsis kring Opecs förmåga att allokera sitt nya produktionsmål på 32,5-33,0 miljoner fat per dag till de enskilda länderna.

Iran har dessutom i helgen signalerat att man avser att öka exporten till 2,35 miljoner fat per dag under de kommande månaderna. Det kan jämföras med den nuvarande nivån om 2,2 miljoner fat per dag.

Rysslands olje- och gaskondensatproduktion uppgick till 11,1 miljoner fat om dagen i genomsnitt under september. Det innebär en ökning på 4 procent mot månaden innan och det innebär den högsta nivån sedan 1991.

Oljeproduktionsrekordet under Sovjetunionens tid var 11,4 miljoner fat om dagen och noterades 1987. Därefter föll produktionen till 6 miljoner fat om dagen år 1994.

(SIX News)