Färre investeringar i ren energi i EU efter brexit

Ekologiska stadsdelen BedZED eco-village med solkraftverk på taken i London. Foto: Tom Chance
Ekologiska stadsdelen BedZED eco-village med solkraftverk på taken i London. Foto: Tom Chance

Konsultföretaget Frost & Sullivan har analyserat effekterna av Storbritanniens omröstning om att lämna Europeiska unionen. Jonathan Robinson, företagets ledande energi- och miljökonsult, förutser stabilitet i vissa områden men även osäkerhet i andra.

Han menar att historiskt sett "har energisektorn alltid varit det område EU som har strävat efter att nå överenskommelser, men där medlemsstaterna också har haft en hel del självständighet. Å andra sidan utgör kärnkraften och användningen av kol för elproduktion två exempel där medlemsstaterna har haft radikalt olika ståndpunkter".

Frost & Sullivan räknar inte med några större förändringar när det gäller Storbritanniens avsikt att fasa ut kolet ur landets energimix.

Konsultföretaget hänvisar till Storbritanniens beslut att minska sin produktionskapacitet för kol och koldioxidutsläpp redan före de övriga EU-länderna, med en förpliktelse att stänga alla kolkraftverk senast 2025. Det finns inga tecken som tyder på att detta kommer att förändras. Det pågår för närvarande flera stora kolminskningsprojekt, som är del i ett globalt program och inte initierade av EU.

Men när det gäller kärnkraftsektoren och speciellt EUF:s Hinkley Point C:s  nya reaktor skriver Frost & Sullivan att "bygget har präglats av upprepade förseningar och brexit förbättrar knappast situationen, trots de officiella uttalanden inför omröstningen som hävdade att EUF och andra involverade aktörer kommer att kunna fortsätta att arbeta som vanligt på energimarknaden".

Det råder med andra ord stor osäkerhet på Europas energimarknader. Det är också oklart om brexit innebär att Storbritannien även hoppar av EU:s system för handel med utsläppsrätter.

Om brexit leder till att Storbritannien lämnar även Europas interna energimarknad så kan det leda till färre investeringar i ren energi, skriver The Guardian. Siemens meddelade efter omröstningen att de lägger sina planerade investeringar i vindkraft i Storbritannien på is tills dess att det är klart hur de ekonomiska förutsättningarna blir efter brexit.

Storbritannien har stora tillgångar på olja, naturgas och kol. Naturgasen och oljan i Nordsjön började utvinnas på 1960-talet respektive 1970-talet. Samtidigt förlorade kolindustrin i betydelse. Antalet kolgruvor minskade från 170 1984 till 9 2004. 2015 lades den sista kolgruvan, Kellingley i Yorkshire, ned. På senare år har även olje- och gasproduktionen minskat.