Saudiarabien ändrar inte sin produktionspolicy

Foto: Richard Masoner
Foto: Richard Masoner

Saudiarabiens produktionspolicy för råolja är pålitlig och kommer ej att ändras. Det säger landets oljeminister Ali al-Naimi på onsdagen, enligt Dow Jones Newswires.

Oljeministern säger vidare att Saudiarabien inte längre begränsar produktionen, och att all eventuell ytterligare efterfrågan från konsumenter kommer att tillmötesgås.

"Vi kommer att tillmötesgå efterfrågan från våra konsumenter. Vi begränsar inte längre produktionen. Om det finns efterfrågan, kommer vi att besvara den. Vi har kapaciteten att besvara efterfrågan", säger al-Naimi.

Under gårdagen meddelade Saudiarabiens finansdepartement att de inhemska subventionerna för oljeprodukter, vatten och el kommer att begränsas som ett resultat av de fallande oljepriserna.

Ali al-Naimi säger på onsdagen att resultaten av åtgärderna kommer att bli en ökad effektivitet i energianvändningen, förbättrad ekonomi och fler jobb.

De inhemska bensinpriserna kommer att höjas från dagens 0,16 dollar per liter till 0,24 dollar per liter.

(SIX News)