Wärtsilä investerar 90 miljoner euro i utbyggnad i Vasa

Den nu presenterade investeringen på cirka 90 miljoner euro avser en ytterligare kapacitetsökning på 30 procent vid teknologicentralen i finländska Vasklot. Bild: Wärtsilä
Den nu presenterade investeringen på cirka 90 miljoner euro avser en ytterligare kapacitetsökning på 30 procent vid teknologicentralen i finländska Vasklot. Bild: Wärtsilä

Teknikkoncernen Wärtsilä investerar cirka 90 miljoner euro i en utbyggnad av den tekniska produktionskapaciteten vid företagets finländska teknologicentral i Vasklot i Vasa.

Den nya satsningen innebär att produktionskapaciteten ökar med omkring 30 procent. Utbyggnaden omfattar även företagets globala leveranskedja och är en fortsättning på den kapacitetsökning på 35 procent som bolaget offentliggjorde i februari 2026.

Kapaciteten byggs ut för att möta växande efterfrågan

Sammantaget innebär de båda investeringarna att Wärtsiläs tekniska produktionskapacitet kommer att vara 65 procent större än nivån år 2025.

Ska möta efterfrågan inom energi och sjöfart

Enligt företaget ska investeringen göra det möjligt att öka leveranserna av motorer för att möta den växande efterfrågan på energi- och sjöfartsmarknaderna. Satsningen syftar också till att stärka bolagets möjligheter att stödja kundernas behov och bidra till långsiktig tillväxt.

Den första utbyggnaden, som offentliggjordes i februari 2026, ska tas i drift under första kvartalet 2028. Den nu annonserade utbyggnaden väntas vara färdig och tas i bruk under första kvartalet 2029.

Teknologicentralen invigdes för fyra år sedan

Wärtsilä flyttade för fyra år sedan från centrala Vasa till den nya teknologicentralen som företaget byggt i Vasklot. Anläggningen fungerar som ett viktigt nav för koncernens produktutveckling, testverksamhet och produktion.

– Investeringen är ett viktigt steg på vår resa mot ett koldioxidneutralt sjöfarts- och energisystem, säger Wärtsiläs vd Håkan Agnevall i ett uttalande från bolaget.

Källa:

Wärtsilä, Yle

Fakta:

Den nu presenterade investeringen på cirka 90 miljoner euro avser en ytterligare kapacitetsökning på 30 procent vid teknologicentralen i Vasklot. Tillsammans med den tidigare annonserade expansionen på 35 procent motsvarar detta en total kapacitetsökning på 65 procent jämfört med 2025 års nivå. Procenttalen kan inte adderas direkt utifrån samma bas om de skulle beräknas sekventiellt, men Wärtsilä anger själv att den sammanlagda ökningen motsvarar 65 procent jämfört med 2025.