Norra Skog och industriverksamheten Norra Timber producerar energi från skogens restprodukter. Genom sågverkens verksamhet och delägandet i massabruket i Husum bidrar företaget med fjärrvärme, el och bioenergi till det svenska energisystemet.
Enligt Norra Skog används restprodukter från träförädlingen för att producera energi som kan användas lokalt och regionalt.
– Det här är särskilt viktigt i beredskapstider. Vi visar att vi har en stark egen energiproduktion från vår lokala evighetsresurs – skogen, säger Patrik Jonsson, chef Skog & Virke på Norra Skog.
Fjärrvärme från sågverken
Norra Timbers sågverk levererar fjärrvärme till flera lokala fjärrvärmenät. Den årliga produktionen uppgår till cirka 22 GWh, fördelat på:
- Hissmofors: cirka 5 GWh
- Kåge: cirka 7 GWh
- Sävar: cirka 10 GWh
Den sammanlagda energimängden motsvarar uppvärmningen av omkring 1 000–1 500 villor per år.
– Det här är ett tydligt exempel på hur industrin och lokalsamhället samverkar i ett hållbart energisystem, säger Henrik Jönsson, industrichef på Norra Timber.
Elproduktion i Husum
I Husum, där Norra Skog är delägare i massabruket, används restprodukter från massaved i energiproduktionen. Under 2025 uppgick elproduktionen kopplad till Norra Skogs råvara till cirka 225 GWh.
– Det visar hur varje del av trädet får ett värde. Det som tidigare sågs som biprodukter är i dag en viktig del av energiförsörjningen, säger Henrik Jönsson.
Levererade även 0,5 TWh bioenergi
Utöver fjärrvärme och el levererade Norra Skog under 2025 omkring 0,5 TWh bioenergi i form av flis, bark, sågspån och skogsflis. Enligt företaget motsvarar det energibehovet för uppvärmning av cirka 25 000 hushåll.
– Det här är energi som kommer direkt från skogen runt oss. Den håller samhällen igång – varje dag, året runt, säger Patrik Jonsson.
Bioenergi från skogsindustrin lyfts fram som en del av Sveriges energiförsörjning i takt med att efterfrågan på fossilfria energikällor ökar.
– Vår verksamhet visar hur lokala resurser kan skapa både värme, el och trygghet i energiförsörjningen. Vi bidrar till ökad energisäkerhet för framtiden, säger Henrik Jönsson.