Forskare och representanter för medlemsföretag inom Biogas Research Center, BRC, kommer under en minikonferens att utbyta erfarenheter med företag och beslutsfattare i Kalmar län.
Gruppen besöker bland annat Västervik Biogas, More Biogas och Puregas Solutions. På eftermiddagen samlas gruppen tillsammans med företrädare för regionförbundet i Kalmar län, Kalmar Länstrafik och ett antal trafikföretag.
Mats Eklund, professor vid Linköpings universitet och föreståndare för BRC leder ett panelsamtal kring villkoren för biogas i Sverige 2017.
Biogas Research Center är ett nationellt och tvärvetenskapligt kompetenscentrum inom biogas, finansierat till en tredjedel av Energimyndigheten, en tredjedel av Linköpings universitet och en tredjedel av medverkande partners från näringsliv och offentlig sektor, framför allt från södra och östra Sverige.