Alstom har valts ut som leverantör för tidvattensparken utanför Frankrike, på Raz Blanchard. Tillsammans med GDF SUEZ ska de förse parken med utrustning.
Alstom ska tillsammans med GDF SUEZ förse en tidvattenspark utanför Frankrike, på Raz Blanchard, med utrustning. Satsningen är en del av Frankrikes “Programme des Investissements d’Avenir”1, som den franska regeringen inledde ett samtal om intresseanmälan (CEI) i september 2013. En tidvattenspark fungerar som en vindkraftpark, fast under vatten.
Fyra Oceade 18 1,4 megawatts tidvattensturbiner, samt Alstoms undervattensnav 2 kommer installeras på Raz Blanchard som anses, efter undersökningar, ha potential och starka strömmar. Med en total kapacitet på 5,6 megawatt kommer tidvattensturbinerna förse över 5 000 människor med el.
Projektet representerar ett steg mot att inrätta kommersiell verksamhet i tidvattensenergi.
Projektet är tänkt att börja 2017 och planeras att fortgå 20 år framåt.
Källa: www.alstom.com