Svensk Vindenergi välkomnar den stora satsning som görs i det havsbaserade vindkraftsprojektet DanTysk. Vindkraftsparken byggs i Nordsjön, cirka sju mil väster om den tyska ön Sylt. Med en kapacitet på 288 megawatt (MW) och en elproduktion på omkring 1,32 TWh kommer vindkraftsparken att producera förnybar energi motsvarande över 500 000 hushålls elanvändning. Som jämförelse kan nämnas att den samlade vindkraftsproduktionen i Sverige uppgår till 3 TWh per år.
– Det här visar på den potential som finns i havsbaserad vindkraft. Faktum är att Sverige är ett av de länder med bäst förutsättningar för vindkraft i världen, säger Eric Birksten, vid Svensk Vindenergi.
Även i Sverige finns havsbaserade vindkraftsprojekt som är byggklara. Anledningen att den havsbaserade vindkraften byggs i andra länder utanför Sverige beror enligt Svensk Vindkraft på att det i dessa länder finns särskilda stödsystem för havsbaserad vindkraft. Ett sådant stöd finns inte i Sverige.
Svenska Vindkraft menar att Sverige trots detta kan dra nytta av sina komparativa fördelar. Samarbetsmekanismerna i EU:s förnybarhetsdirektiv innebär att ett medlemsland kan bygga och finansiera förnybara energiprojekt i andra EU-länder. Tack vare en lång och grund kust med utmärkta vindförhållanden kan Sverige attrahera många utlandsfinansierade vindkraftsprojekt.
– Samarbetsmekanismerna skulle kunna gynna Sverige dubbelt, dels skapas grunden för en ny industriell utveckling i Sverige med arbetstillfällen och ekonomisk tillväxt, dels kan Sverige bli en ledande exportör av grön och förnybar el, säger Eric Birksten.