Italien öppnar för nya kärnkraftverk

Foto: sxc.hu
Foto: sxc.hu

Den italienska regeringen har antagit en ny förordning som ska kunna öppna för ny kärnkraft i landet.

Den italienska ministern för ekonomisk utveckling, Claudio Scajola, sade i ett uttalande att den nya förordningen skall bana väg för att inleda arbetet med nya kärnkraftverk under 2013 och produktion av den första kärnkraften år 2020.

Claudio Scajola, anses vara de ledande anhängarna av återinförande av kärnkraft i Italien.

Italien är den enda medlemmen i G8-gruppen utan kärnkraft. Detta efter att kärnkraft förbjöds i en folkomröstning 1987. Regeringen Berlusconi siktar på att återuppbygga kärnkraften och har som mål att den ska kunna producerar 25 procent av landets elektricitet.

Förordningen innehåller allmänna kriterier för att välja platser för kärnkraftverk och bränsle- och avfallsanläggningar, rutiner för konstruktion och drift av anläggningar samt system för ekonomisk kompensation för områden som accepterar att ta emot kärnkraftverk.

När Italien inrättat en statlig kärnkraftsinspektion och beskrivit sin strategi, kommer operatörer kunna föreslå områden för nya anläggningar och presentera sina projekt för godkännande, sade Claudio Scajola.

Både italienska Enel pch franska EDF har sagt sig vara intresserade av bygga fyra kärnkraftverk i Italien.