Studsvik säljer huvuddelen av sin amerikanska verksamhet till Energysolutions. Totalt handlar det om en affär till ett värde av 23 miljoner dollar, vilket ger en kassaflödeseffekt för Studsvik på 88 miljoner kronor.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Verksamheterna som säljs är Erwin och Memphis, innehavet i Semprasafe samt delar av THOR-patenten.
"Försäljningen av de amerikanska verksamheterna innebär att vår finansiella situation förbättras och att exponeringen mot den utmanande amerikanska marknaden minskar. Sammantaget innebär affären att Studvik blir ett mer stabilt företag med potential för ökade marginaler och tillväxt", säger Michael Mononen, vd för Studsvik, i pressmeddelandet.
Energysolutions tar över de sålda verksamheterna den 1 mars 2014. Köparen ansvarar för resultatet av den förvärvade rörelsen från den 1 januari 2014.
(Nyhetsbyrån Direkt)