O1 har fått ny turbin

Foto: OKG
Foto: OKG

Efter att Oskarshamn 1 under en längre tid dragits med turbinproblem så togs i höstas ett beslut om att byta tillbaka till ordinarie högtrycksturbin. Nu är arbetet klart och den 4 januari kunde O1 återigen börja producera el.

Sedan våren 2012 så har O1 haft en reservturbin installerad. Detta efter att ordinarie högtrycksturbin skadats på grund av vibrationer. Den ordinarie turbinen har sedan dess renoverats och återställts i ursprungligt skick. Ursprunglig plan var att byta tillbaka i samband med ordinarie underhållsavställning senare i vår, men den reservturbin som var installerad visade sig vibrera så pass mycket att den riskerade att skada andra delar i turbinen och leverantören rekommenderade därför ett byte med en gång.

– Detta var en försiktighetsåtgärd då vi inte ville riskera att få skador på andra delar i turbinen. Självklart var det inte en optimal tidpunkt med tanke på årstiden, men om vi inte hade gjort det nu kunde vi ha fått värre skador som inneburit ett längre stillestånd senare, säger Johan Svenningsson, vd för OKG.

Arbetet med att bekräfta att anläggningen var klar att tas i drift tog längre tid än planerat och återstarten fick senareläggas ett par veckor. O1 kunde därmed fasa in på kraftnätet den 4 januari, och därefter följer ordinarie testperiod med balanseringar som alltid utförs när stora arbeten eller byten utförs på turbinen. Detta medför att produktionen kommer att variera mellan 0-460 MW under denna tid.