ABB öppnar nytt forskningslabb

Foto: ABB
Foto: ABB
Foto: ABB
Foto: ABB
Foto: ABB
Foto: ABB

ABB har invigt ett nytt forskningslaboratorium för kraftelektronik vid sin forskningsenhet i Västerås. Branschnyheter var på plats.

Konkurrensen hårdnar på marknaden för komponenter inom kraftelektronik. Framför allt från Kina, vid sidan av ABB:s ärkerivaler på kraftmarknaden, Siemens och Alstom. För att hålla jämna steg med konkurrenterna och gärna ligga före dem inom spjutsetsområden som HVDC light, kiselkarbidhalvledare och FACTS (flexibla växelströmssystem) kommer det nya forskningscentret bygga upp kunskap och kompetens.

– Det handlar om att bygga upp kompetens och kunskap, inte nya produkter, förklarade Mikael Dahlgren, forskningschef på ABB, under invigningen där bland andra Västmanlands landshövding Ingemar Skogö närvarade.

Anläggningen kallad ABB Lighthouse är utvecklat speciellt för att kunna testa och simulera FACTS-tekniken.

– Med FACTS-tekniken kan man använda den befintliga elinfrastrukturen mycket effektivare, sade Ambra Sannino, ABB.

Enligt ABB kan man forsla 40 procent mer el genom befintliga kablar med FACTS.

Amra Sannino påpekade att det unika med den nya anläggningen är dess kombination av storskalighet och flexibilitet.

I pilotanläggningar kan man testa komponenter i full skala, problemet är att de inte är särskilt flexibla.

ABB Lighthouse har kostat omkring 100 miljoner att uppföra. Labbet, som är invändigt helt klätt med aluminium, är 60 meter långt och har en takhöjd på fyra meter. En del av utrustningen, exempelvis ventilerna, var så hemliga att de inte fick fotograferas.