ONE Nordic-koncernens norska dotterbolag ONE Nordic Kraftmontasje AS har skrivit kontrakt på två projekt för Lofotkraft AS på cirka 240 miljoner norska kronor. Det är det största kontrakt som någonsin tecknats för byggnation av regionnät i norsk energihistoria. Utöver det har ONE Nordic Kraftmontasje AS även tecknat stora avtal med bland annat BKK Nett AS, EB Nett AS och Statens Vegvesen. Totalt innebär det att den norska verksamheten nu har en orderreserv på närmare 400 miljoner norska kronor.
Kontrakten med Lofotkraft gäller två olika projekt. Det ena är en ombyggnation av cirka 68 km 132 kV ledning inklusive två fjordspann. Det andra projektet är en ombyggnation av en 20 kilometer lång 22 kV ledning plus 3 km kabelanläggning och ombyggnation av 12 nätstationer. Det första projektet ska vara klart oktober 2016 och det andra i november 2014. Projekten ska ge en säkrare kraftförsörjning i hela Lofotenregionen.
- Vi har inte så mycket personal för att driva denna typ av projekt i egen regi. Därför valde vi att handla upp tjänsterna, säger Pål Martinussen, Nätchef på Lofotkraft AS.