Fram till år 2020 kommer de europeiska elbolagen att behöva investera 1000 miljarder euro för att byta ut den åldrande infrastrukturen, säkerställa och modernisera energiförsörjningen och integrera förnybara energikällor. Detta kommer att krävas för att nå EU-kommissionens mål. Det kommer att krävas omkring 90 miljarder euro bara för transmissionsledningar, enligt undersökningsorganisationen IHS Cera.
I takt med att Europas energiinfrastruktur åldras blir det allt svårare att möta de framtida energibehoven, att säkerställa tillförlitlighet och mångfald i energiförsörjningen samt genomföra storskaliga driftsättningar av förnybara och moderna energilösningar för att uppfylla hårdare myndighetskrav. För att klara dessa utmaningar måste elbolagen uppgradera sina elnät med högspänningstransformatorer, luft- och gasisolerade högspänningsställverk, och annan högspänningsutrustning om de ska möjliggöra expansion och upprustning för miljontals kunder i hela Europa.
De europeiska stamnätsoperatörernas samarbetsorgan ENTSO-E har gjort en uppskattning av de totala förväntade investeringarna i projekt av alleuropeisk betydelse per land fram till 2022. Enligt denna plan måste Tyskland investera 30,1 miljarder euro, Storbritannien 19 miljarder euro, Frankrike 8,18 miljarder euro, Italien 7,1 miljarder euro, Norden 10,7 miljarder euro och Spanien 4,8 miljarder euro.
Samtidigt som energiinfrastrukturen åldras snabbt påverkas elbolagen av EU:s åtagande att minska utsläppen av växthusgaser med 20 procent till 2020 jämfört med 1990 års nivåer. Många elbolag i Europa söker nu efter olika sätt att övergå till en lågkoldioxidekonomi.
Det är en utmaning, eftersom stora delar av Europas åldrande nät inte är redo att ta upp mer energi från förnybara källor, eller har möjlighet att lagra mer energi. Många områden har också ett större behov av att förbinda kraftproduktionskällor och kraftanvändare.
Ökningen i den globala elefterfrågan och befolkningstillväxten är två av orsakerna till att T&D-industrin fortsätter att öka.
Under de kommande tio åren planerar Kina att investera 600 miljarder dollar i sin elinfrastruktur enligt ”Global Smart Grid Federation”. På platser som Europa, Australien, Nord- och Sydamerika bidrar moderniseringen av elsystemen till industrins tillväxt, till följd av nya krav på att integrera förnyelsebara och distribuerade energikällor. Elektrifieringen av industriprocesser i energiintensiva industrier, till exempel gruvindustrin och metalltillverkning, ökar också elinfrastrukturinvesteringarna i takt med att de uppgraderar sin utrustning för att förbättra effektiviteten.