Ökade spotpriser i Sverige

Foto: WSP
Foto: WSP

Spotpriserna i Sverige gick uppåt under den gångna veckan. De bakomliggande orsakerna var importbegränsningar från Norge i kombination med låg svensk kärnkraftproduktion och låg vindkraftproduktion i Danmark och Tyskland, enligt EI:s veckorapport.

I dagsläget är överföringen från Norge (NO1) till Sverige (SE3) begränsad. Detta på grund av en installation av nya kablar på förbindelsen. Installationsarbetet minskar överföringen med ungefär 1500 MW. Arbetet förväntas pågå till mitten av november.

Elpriset i Sverige gick upp med 17 procent under den förra veckan. Genomsnittspriset för veckan var 373 SEK/MWh (42,9 EUR/MWh) i samtliga svenska elområden. Systempriset för Nord Pool Spot var i genomsnitt 35,8 EUR/MWh under vecka 34, vilket motsvarar en uppgång med 5 procent från veckan innan.

I dagsläget är tillgängligheten i den svenska kärnkraften på 62 procent. De svenska vattenmagasinen till vattenkraftverken är fyllda till 73 procent, vilket är omkring 14 procent under normal nivå.

Terminspriserna på den finansiella marknaden var i genomsnitt oförändrade under vecka 34. Vid stängning på fredagen (23 augusti) noterades veckokontrakten till 35,6 EUR/MWh, månadskontraktet noterades till 36,4 EUR/MWh och 2014-års kontrakt stängde på 35,3 EUR/MWh.