Tjeckien ska bygga ut sin kärnkraft och bolag med band till USA och Ryssland tävlar om de guldkantade kontrakten, vilket nu också spär på den ekonomiska rivaliteten mellan de två forna ärkefienderna.
Det befintliga kärnkraftverket Temelin, nära gränsen till Österrike, ska expandera med två nya reaktorer. Projektet sägs kunna utlösa en kickstart för en våg av nya kärnkraftsetableringar i i Östeuropa, i bland annat Polen, Slovenien, Ungern och Bulgarien.
Två företag konkurrerar om det tjeckiska kontraktet, ryska Rosatom och amerikanska Westinghouse, som numera visserligen ägs av japanska Toshiba men som alltjämt har sin bas i USA.
För Tjeckien handlar utbyggnaden till stor del om att diversifiera sin bränslemix, detta för att leva upp till EU:s riktlinjer, och samtidigt minska sitt beroende av rysk olja och gas.
Projekten väntas skapa tusentals jobb i ett land i ekonomisk knipa. Det blir samtidigt det största statliga projektet i Tjeckiens korta historia sedan upplösningen av Tjeckoslovakien.
För kärnkraftsindustrin är kontraktet, som är värt 10 miljarder dollar, rena guldgruvan. Det är det ekonomiskt största kärnkraftkontraktet i världen för tillfället.
När USA:s dåvarande utrikesminister Hillary Rodham Clinton besökte Prag i december 2012 stack hon inte under stol med att hon ger sitt helhjärtade stöd till Westinghouse.
– Vi är inte blyga över att verka för att det blir Westinghouse som får expandera Temelins kärnkraftsverk eftersom vi tror att det företaget erbjuder det bästa alternativet när det gäller säkerhet och teknik, sade hon då enligt The Christan Science Monitor.