Intresset för kärnteknikutbildningar i Uppsala och Stockholm har ökat de senaste åren. Vattenfalls ansökan om att få ersätta befintliga reaktorer med nya kommer att öka intresset ytterligare, tror man på Kungliga Tekniska Högskolan, KTH. Det rapporterar Sveriges Radios Ekot.
– Det tror vi absolut. Tidigare har studenterna känt att det kanske inte fanns en framtid inom kärnkraften i och med att den skulle avvecklas. Men i och med först det politiska beslutet att man skulle få tillstånd att ersätta gamla reaktorer med nya, och nu industrins viljeförklaring att studera det här noga så tror jag att vi kommer att få se fler studenter, säger Janne Wallander, professor i reaktorfysik på Kungliga Tekniska Högskolan, KTH, i Stockholm till Ekot.
Sedan några år tillbaka så har Chalmers, Uppsala universitet och KTH i Stockholm ingenjörsutbildningar på området, med stöd från kärnkraftsindustrin och myndigheter. Både i Uppsala och Stockholm märker man av ett ökat intresse från studenter.
Kärnkraftsindustrin har ett stort rekryteringsbehov. På Vattenfall har man stora pensionsavgångar de närmaste åren.
Men just nu upplever såväl Vattenfall, OGK och SKB att de lyckas hitta den kompetens de behöver.
Just tillgången på kompetens är en av de frågor som Vattenfall nu ska analysera.
– Det är en del av vårt analysarbete att se på våra behov. Jag kan väl säga att det är en av de allra viktigaste frågorna framöver, säger Mats Ladeborn, ansvarig för kärnkraftsutveckling på Vattenfall.