Saudiarabien och Sydkorea inleder kärnkraftssamarbete

Foto: sxc.hu
Foto: sxc.hu

Saudiarabien har undertecknat ett samarbetsavtal med Sydkorea om att utveckla kärnenergi tillsammans. Det uppger den saudiska regeringen. Samarbetsavtalet rör forskning och utveckling, inklusive gemensamt uppförande av kärnkraftverk och forskningsreaktorer, samt utbildning, säkerhet och hantering av kärnavfall.

Saudiarabien har tidigare slutit liknande avtal med Frankrike och Argentina. Landet för även samtal om fortsatt kärnkraftssamarbete med Kina, Ryssland, Tjeckien, Storbritannien och USA.

Även om Saudiarabien sitter på världens största oljereserver arbetar landet idogt för att möta en snabbt stigande efterfrågan på el. Efterfrågan förväntas tredubblas fram till och med 2032. Det kommer att behövas ytterligare energianläggningar med en installerad effekt på 80 GW.

Saudiarabien vill nu bredda sin energimix och planerar först att utveckla solenergi och så småningom kärnkraft. Detta också för att minska sitt oljeberoende för att täcka de egna energibehoven och spara oljan till de lukrativa exportmarknaderna. Upp till 16 kärnkraftreaktorer kan byggas fram till 2030, enligt en tjänsteman från energiforskningscentret King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy.

Sydkorea å sin sida planerar också att öka sitt beroende av kärnkraft.