O1 avställd för förebyggande underhåll

Foto: OKG
Foto: OKG

Oskarshamn 1 togs från nät på torsdagskvällen för att i förebyggande syfte utföra underhåll på dieselaggregaten.

På torsdagseftermiddagen beslutade produktionsledningen vid Oskarshamn 1 att inleda nergång till kallt avställd reaktor. Under fredagen kommer en serie provprogram att inledas som ska ligga till grund för beslut om genomförande av de åtgärder som utvärderingen eventuellt indikerar behov av.

Vid O1 finns fyra dieselaggregat, varav minst två alltid måste vara klara att tas i drift om ordinarie kraftförsörjning försvinner. Motorernas funktion verifieras regelbundet genom att provköras under olika långa perioder och underhållsarbete utförs löpande. Samtliga aggregat var vid nedgång driftklara och levde upp till myndighetens krav på reservkraft, men med anledning av en tendens till ökande felfrekvens väljer OKG att gå ner med anläggningen och utföra förebyggande underhåll.

– Det är viktigt att upprätthålla statusen på våra dieselaggregat, säger Lars Thuring, vd på OKG. De har förhållandevis få drifttimmar i förhållande till vad den här typen av motorer normalt är konstruerade för. Vi har således ganska unika förutsättningar att ta hänsyn till när vi värderar vilka förbättringsåtgärder som kan behöva vidtas.

Oskarshamn 2 producerar med full effekt och Oskarshamn 3 befinner sig i slutskedet av årets revisionsavställning.