Råoljepriserna visar små rörelser

Foto: Flickr
Foto: Flickr

Råoljepriserna visade små prisrörelser på torsdagen, i jämförelse med onsdagens stängning, efter att ha hämtat sig en del vid lunchtid. Priserna har tidigare pressats av förstärkningen av dollarn och stigande lagernivåer.

"Gårdagens officiella amerikanska lageruppdatering visade en större ökning av råoljelagren än väntat avseende förra veckan, där det var väntat en minskning. Ökningen på 4,8 miljoner fat var också cirka dubbelt så hög som den privata statistiken visade sent på tisdagen. En stärkt dollar bidrar dessutom till att pressa oljepriserna ytterligare." Det kommenterade DNB Bank under torsdagsmorgonen.

Dollarn har stärkts i spåren av Federal Reserves styrräntehöjning under onsdagskvällen.

"Den positiva tonen i Yellens anförande antyder att de inte är alltför oroade över den negativa påverkan från låga oljepriser och den starka dollarn på inflationen", kommenterade Kathy Lien, chef för BK Asset Managements valutastrategi.

De som varit positiva till dollarn blev stärkta av Feds besked och de som ställt sig vid sidlinjen kanske funderar på att återupprätta sina långa positioner, enligt Lien.

"Oljepriserna är nära de lägsta nivåerna sedan februari 2009 efter oväntat stark tillväxt i USA:s oljelagersiffror och en stark dollar", kommenterar Norne Securities.

Commerzbank uppger att den stora överraskningen i oljelagerstatistiken var den stora ökningen av råoljeimporten, vilken uppgick till 8,31 miljoner fat per dag, då det innebär den högsta veckovisa nivån på över två år.

"Det ser ut som att nedgången i råoljelager som ofta sker vid årsslutet med anledning av skatteskäl sannolikt inte kommer att inträffa i år. För närvarande uppgår USA:s råoljelager till nästan 491 miljoner fat, vilket endast är marginellt lägre n rekordnivån som nåddes i april", fortsätter Commerzbank.

(SIX News)