Råoljepriserna har visat relativt små rörelser under torsdagsförmiddagen, i tunn handel med anledning av helgstängda marknader i USA.
"Inga betydande prisfluktuationer förväntas i dag med anledning av Thanksgivinghelgen i USA", skriver Commerzbank i en kommentar.
Under gårdagen återhämtade sig priserna något efter USA-lagerstatistiken och efter siffror över antalet aktiva oljeriggar i USA.
"Priserna steg måttligt i går efter en nedgång i antalet aktiva riggar och något lägre ökning av USA:s råoljelager än befarat förra veckan", kommenterade Norne Securities på torsdagen.
"Oron för konsekvenserna av en ytterligare försämring av förhållandet mellan Turkiet och Ryssland har hamnat mer i skymundan det senaste dygnet, samtidigt som oljepriserna fått visst stöd av lägre tillväxt i de amerikanska oljelagren förra veckan än väntat", kommenterade DNB Markets.
DNB Banks oljeanalytiker Torbjørn Kjus ansåg att lagerrapporten sammantaget var neutral och räknar med fortsatt lageruppbyggnad de kommande veckorna och att råoljelagren förväntas börja sjunka under december.
Antalet oljeriggar i USA minskade med 9 stycken till 555 den senaste veckan, enligt statistik under onsdagskvällen från Baker Hughes. Jämfört med för ett år sedan har antalet oljeriggar i USA minskat med 1.017 stycken.
"Även om råoljeproduktionen minskat något, kvarstod den vid en hög nivå strax under 9,2 miljoner fat per dag. Det skarpa fallet i borrningsaktiviteten - antalet oljeriggar föll denna vecka för tolfte gången under de senaste 13 veckorna, enligt Baker Hughes, och är nu vid den lägsta nivån på nästan 5,5 år - har därmed inte lett till någon mer uttalad nedgång i USA:s råoljeproduktion. Det måste ske innan priserna kan göra någon slags bestående återhämtning." Det skriver Commerzbank i en kommentar på torsdagen.
Från Kina har det rapporterats att landets kommersiella lager av råolja sjönk med 4,4 procent under oktober jämfört med månaden innan. Det var den största nedgången sedan åtminstone 2010.
(SIX News)