AGA investerar 300 miljoner kronor i anläggningen i Enköping och automatiserar därmed fyllning och hantering av gascylindrar. 40 nya arbetstillfällen skapas vid anläggningen när förflyttning av existerande verksamheter till anläggningen i Enköping sker. AGA:s anläggningar i Rotebro, Växjö, Köping, Svedala och Gävle fasas ut under en tremånadersperiod.
– Vi gör en offensiv satsning i Enköping med en helautomatiserad fabrik med den senaste automationstekniken från Linde. Anläggningen blir den första i sitt slag i Europa och den ökade automatiseringen kommer ge stora vinster både när det gäller leveransförmåga, ergonomi och säkerhet, säger Johan G Pettersson, produktionschef för AGAs verksamhet i norra Europa, i ett pressmeddelande.
Anställda vid de anläggningar som fasas ut kommer att erbjudas plats, i största möjliga mån, vid anläggningen i Enköping. Samtal med facket har inletts.