SSM kräver ny helhetsbedömning av Oskarshamn 1

Foto: OKG
Foto: OKG

Minst vart tionde år ska kärnkraftverken göra en helhetsbedömning av sina reaktorer ur ett strålsäkerhetsperspektiv. Nu har Strålsäkerhetsmyndigheten granskat den bedömning som OKG gjort för Oskarshamn 1. Myndigheten bedömer att det finns brister. Bristerna är inte så allvarliga att de kräver omedelbar åtgärd, men myndigheten begär en ny redovisning senast 2017.

Minst vart tionde år gör tillståndshavarna för de kärntekniska anläggningarna en bedömning av anläggningens strålsäkerhet. Bolagen går igenom hur de uppfyller Strålsäkerhetsmyndighetens krav. De ska också visa att de har tagit till sig vetenskaplig och teknisk utveckling som gör att strålsäkerheten kan höjas ytterligare.

Myndighetens samlade bedömning är att det på OKG bedrivs verksamhet som upprätthåller och ökar strålsäkerheten på Oskarshamn 1 men att det finns brister. Bristerna är inte av så stor strålsäkerhetsbetydelse att de kräver omedelbar åtgärd.

– Bristerna i helhetsbedömningen innebär framförallt att Oskarshamn 1 inte har identifierat de ytterligare säkerhetshöjningar som en helhetsbedömning förväntas bidra till. Det innebär inte att strålsäkerheten har försämrats, utan att den eventuellt inte har förbättrats i den utsträckning som hade kunnat vara möjlig. OKG har inte heller säkerställt att Oskarshamn 1 har utfört de analyser och åtgärder som krävs för att hantera övergången till långtidsdrift, säger Charlotte Lager, utredare på Strålsäkerhetsmyndigheten.

Myndigheten bedömer att OKG, på ett strålsäkert sätt kan driva Oskarshamn 1 till och med 2018. En ny helhetsbedömning ska lämnas in senast den 31 december 2017 och vid granskningen av den bedöms OKG:s förutsättningar att driva Oskarshamn 1 på ett strålsäkert sätt efter 2018.

Under slutskedet av myndighetens granskning av OKG:s helhetsbedömning meddelade bolagets huvudägare Eon att de anser att Oskarshamn 1 bör tas ur drift före 2022, troligen mellan 2017 och 2019. Eftersom OKG inte har fattat beslut i frågan har Strålsäkerhetsmyndigheten inte tagit hänsyn till detta i granskningen eller i föreläggandet.