Petrogrand har hållit en extra bolagsstämma, sammankallad av oljebolagets styrelse, för att aktieägarna skulle ta ställning till ett förslag om en överenskommelse med Shelton Petroleum för upplösande av korsägandet mellan bolagen. Aktieägarna i Shelton Petroleum röstade dock, under sin extrastämma, ned motsvarande förslag, vilket medför att villkoren för ett upplösande av korsägandet ej uppfylls.
Det framgår av ett pressmeddelande.
"Styrelsen i Petrogrand beklagar att förslaget på upplösande av korsägandet med Shelton Petroleum inte har kunnat genomföras på det sätt som Petrogrand har hoppats på och arbetat hårt för. Det är angeläget för Petrogrand och dess aktieägare att bolaget kan fortsätta att utveckla och fokusera på verksamheten utan distraktion av de stridigheter som korsägandet med Shelton Petroleum har inneburit under det gångna året", skriver Mikael Wallgren, styrelseordförande i Petrogrand.
”Styrelsen hoppas att bolagen, trots den stora besvikelse som dagens stämmobeslut i Shelton Petroleum innebär, nu kan fortsätta men sina verksamheter på varsitt håll utan för aktieägarna värdeskadliga åtgärder", fortsätter han.
(SIX News)