Lundin Petroleum stramar åt

Foto: Lundin Petroleum
Foto: Lundin Petroleum

Lundin Petroleum drar ned sina investeringar i utbyggnad, utvärderingar och prospekteringsprojekt till 1,45 miljarder dollar under 2015, skriver oljebolaget i ett pressmeddelande. Det motsvarar en minskning med 31 procent jämfört med budgeten för 2014.

"Tyngdpunkten i 2015 års investeringsbudget är slutförandet av våra utbyggnadsprojekt på Boyla, Bertam och Edvard Grieg, som kommer att öka vår produktion till 75 000 fat oljeekvivalenter per dag", skriver Lundin Petroleums koncernchef Ashley Heppenstall i en kommentar.

För utbyggnadsprojekt budgeterar Lundin Petroleum 980 miljoner dollar, medan man räknar med att investera 320 miljoner dollar i prospektering. Därtill kommer 150 miljoner dollar i utvärderingsaktiviteter.

Heppenstall räknar med att bolaget kan finansiera budgeten helt med operativt kassaflöde och banklån.

(TT)