Opcon bildar bolag med Fujian Snowman

Foto: Opcon
Foto: Opcon

Opcon har gjort en ramöverenskommelse med sin partner Fujian Snowman i Kina, kring de grundläggande ekonomiska villkoren för bildandet av ett gemensamt bolag för marknadsföring, tillverkning och försäljning i Kina och delar av Sydostasien av Opcons Waste Heat Recovery teknologi, Opcon Powerbox.

Opcons andel i samriskbolaget blir 49 procent och Snowmans blir 51 procent och bolagets eget kapital ska initialt vara cirka ca 110 miljoner kronor.

Opcons kapitalinsats för de 49 procent av aktierna i bolaget blir cirka 54 miljoner kronor och ska utgöras av exklusiva och ej exklusiva rättigheter under en systemlicens för tillverkning-, marknadsföring- och försäljning av koncernens egenutvecklade teknologi, Opcon Powerbox ORC och WST (Wet Steam Turbine) inom det avtalade territoriet, skriver Opcon i ett pressmeddelande.

Snowman investerar cirka 56 miljoner kronor som betalning för sina 51 procent av aktierna i bolaget. En del av detta används för att betala de Opcon Powerbox som beställts från Opcon.

Det totala värdet på tillverknings- och försäljningsrättigheterna för det gemensamma bolaget har överenskommits till cirka 81 miljoner kronor.

Det gemensamma bolaget ska ges en licens med exklusiva tillverkningsrättigheter för Opcon Powerbox i Kina, Taiwan, Thailand, Vietnam, Indonesien, Malaysia och Nordkorea, exklusiva försäljningsrätter i Kina, samt ej exklusiva försäljningsrättigheter för Taiwan, Thailand, Vietnam, Indonesien, Malaysia och Nordkorea.

Överenskommelsen följer på den avsiktsförklaring som parterna tecknade i juli 2014. Ett slutgiltigt avtal kring bildandet av det gemensamma bolaget väntas bli tecknat under slutet av september.

(Nyhetsbyrån Direkt)