Helsingfors Energi påbörjar snart ett omfattande solenergiprogram, där första etappen är att bygga ett solkraftverk i Södervik i Helsingfors.
Samtidigt lanseras en ny tjänst som ger kunderna möjlighet att köpa produktionen från sin egen personliga panel till ett månadspris. Förhandsförsäljningen av tjänsten börjar i höst, och kraftverket blir färdigt våren 2015. Helsingfors Energi förbinder sig att bygga mer solenergiproduktion i takt med efterfrågan.
Solkraftverket byggs på Helen Elnät Ab:s elstationstak på Bjälkgatan 2. Kraftverket som består av 1200 solpaneler har en effekt på 300 kW och den årliga produktionsvolymen kommer att vara cirka 260 MWh, vilket motsvarar omkring 130 höghustvåors årsförbrukning. För närvarande är den nätanslutna produktionskapaciteten för solel i Finland uppskattningsvis cirka 3000 kW, vilket innebär att Helsingfors Energis projekt ökar hela landets solelskapacitet med cirka 10 procent.
Solkraftverksinvesteringen i Södervik kommer att kosta cirka 600 000 euro och finansieras med medel från Helsingfors Energis Miljöpennikonto. Miljöpenni är Helsingfors Energis elprodukt där kunden kan köpa förnybar energi och samtidigt bidra till byggandet av ny förnybar energi.