Jordanien redo för sina första kärnreaktorer

Jordanien vill bygga kärnreaktorer för att minska beroendet av importerad energi. Foto: sxc.hu
Jordanien vill bygga kärnreaktorer för att minska beroendet av importerad energi. Foto: sxc.hu

Enligt Jordaniens kärnkraftsorgan JAEC (Jordan Atomic Energy Commission) är de nästan redo att skriva under avtal med Ryssland och det ryska företaget Rosatom om konstruktionen av landets första kärnkraftsreaktorer.

Jordanien valde nyligen Rosatom som leverantör av två reaktorer på 1 000 megawatt, som ska stå klara till 2021.

Kostnaden för projektet beräknas uppgå till 10 miljarder dollar. Av denna summa ska Jordanien stå för 50,1 procent, medan Rosatom som investerare och operatör av reaktorerna ska stå för 49,9 procent.

JAEC:s ordförande Khaled Toukan menar att kärnkraftsprojektet är mycket viktigt för Jordanien, som i nuläget importerar omkring 96 procent av sin energi.

Jamal Gammoh, som leder representanthusets energikommitté, hävdar emellertid att landet inte har något behov av kärnkraft.

- Jordanien har planer på megaprojekt inom oljeskiffer och förnyelsebar energi för att generera elektricitet. Kärnreaktorn medför risker och vi behöver inte sådana risker eftersom de planerade förnyelsebara energiprojekten kommer att täcka landets behov, säger Gammoh.

När det gäller Jordaniens uranresurser meddelar Toukan att en ny studie inom kort kommer att offentliggöras.

- De preliminära resultaten tyder på att uran finns tillgängligt i kommersiella kvantiteter i Jordanien, säger Toukan.