VVS-koncern demonstrerade expansionssystem

Magnus Verlemyr på VVS-företaget Flamco vid företagets helautomatiska kombianläggning för tryckhållning och avluftning. Foto: Christer Wiik
Magnus Verlemyr på VVS-företaget Flamco vid företagets helautomatiska kombianläggning för tryckhållning och avluftning. Foto: Christer Wiik

Ett av utställarföretagen på Fjärrvärmemässan är den holländska VVS-koncernen Flamco, vilken ingår i Aalberts Industries N.V. Bolaget arbetar för att utveckla, tillverka och sälja delar till system för värme, ventilation, luftkonditionering och kyla (HVAC). Den svenska filialen har sin bas i Skövde.

– Vi sysslar i huvudsak med tryckhållning och avluftning av värme- och kylsystem i fastigheter, säger Magnus Verlemyr, bolagets representant på Fjärrvärmemässan som äger rum på Elmia i Jönköping.

Verlemyr passade på att demonstrera expansionsautomaten Flexcon, ett mikroprocessorstyrt expansionssystem för tryckhållning. Systemet tillåter tryckhållning och avluftning i en och samma anläggning.