Råoljepriserna har fortsatt att stiga något under måndagens förmiddagshandel, efter att även ha klättrat under slutet på förra veckan.
"Oljepriserna stiger efter fortsatta uppgifter om att oljeproducerande länder kommer att återuppliva samtalen för att stabilisera priserna", kommenterar Norne Securities på måndagen.
DNB Markets pekar även på att ökad oro för lägre export från Nigeria bidragit till att stärka priserna.
Saudiarabien har signalerat att man är villiga att diskutera stabiliserande åtgärder vid det informella Opec-mötet i september. Venezuelas president Nicolas Maduro sade att man kommer resa till oljeproducerande länder för att försöka få upp priserna inför mötet.
Rysslands energiminister Alexander Novak uppgav på måndagen att det endast är sannolikt att balansen på oljemarknaden kommer att återställas helt under 2017. Enligt Novak överlägger Ryssland med Saudiarabien och andra länder för att uppnå stabilitet på oljemarknaden.
Novak sade under förra veckan att Ryssland återigen är redo att diskutera en frysning av oljeproduktionen och att han inte utesluter möjligheten till ett möte med Saudiarabien i september.
Enligt Baker Hughes statistik på fredagskvällen ökade antalet aktiva oljeriggar i USA förra veckan med 15 till 396. Jämfört med ett år sedan är dock nedgången 276 stycken.
"Om man tar hänsyn till antalet oljeriggar, vilka enligt Baker Hughes har rusat med 25 procent till 396 sedan juni, bör USA:s oljeproduktion stabiliseras igen snart", skriver Commerzbank i en kommentar.
Bland övriga oljerelaterade nyheter höjde kreditvärderingsföretaget Moodys i fredags utsikterna för globala råoljeproducerande bolag från negativa till stabila.
(SIX News)