Eitech ska uppföra en ny 400 kV-station till Svenska kraftnät. Uppdraget avser en entreprenad i anslutning till Svenska kraftnäts investering i Porjusberget, som är en ny stamnätsanläggning knuten till vattenkraftgenerering från Luleå älv och därmed en viktig inmatningspunkt till stamnätet i norra Sverige.
Ordervärdet för Eitechs del uppgår till drygt 100 miljoner svenska kronor.
I det nya uppdraget till Svenska kraftnät ansvarar Eitech bland annat för mark- och byggarbeten, högspänningsapparater, relä-, kontroll- och teleutrustning samt montage, driftsättning och provning till driftklar anläggning. I genomförandet ingår även rivning och demontage av befintligt ställverk och utrustning.
Stamnätsanläggningen, Porjusberget UT241, är belägen 50 kilometer sydväst om Gällivare och byggs i och med att den befintliga 400kV-anläggningen (Svenska kraftnäts befintliga 400 kilovolt) och tillhörande 130 kV-ställverk (Vattenfalls befintliga 130 kilovolt) har uppnått sin tekniska livslängd. Den nya anläggningen, där Svenska kraftnät blir huvudman, består av ett 400 kV-ställverk ägt av Svenska kraftnät och ett 130 kV-ställverk ägt av Vattenfall Eldistribution AB.
Eitechs uppdrag avser entreprenaden för den nya 400 kV-anläggningen, vilket i sin tur samplaneras med Vattenfall Eldistribution AB som ansvarar för moderniseringen av 130kV-ställverket.